Telefon: 0542 830 84 10

Dini düğün organizasyonu nasıl yapılır?

Sorusun cevabından önce aslında sizlerin nasıl bir düğün organizasyonu yapacağınız burada kilit nokta.

Yapılacak olan düğünün amacı evililiğin halka duyurulmasıdır. Peygamber Efendimiz ; “Evliliğin alameti nikahın ilan edilmesidir.” buyurmuştur.  (Nesai, Nikah, 72)

Düğün tüm haramlara kapalı, tüm mübah tercihlere açık olmalıdır. Bir  halkın inancını, yaşama biçimini, tercihlerini,  hoş görülerini ilk etapda düğünlerden öğrenebiliriz. Düğünler bir bakıma o halkın dini anlayışlarının aynasıdır. Önceliğin kime ve neye verildiği düğünlerden anlaşılır.

Resulullah  Efendimiz; “ Evlenmenin en hayırlısı, en kolay ve külfetsiz olandır.” ( Ebu Davud Nikah:32 ,İbn Mâce, Sünen,Nikâh, 25 ) buyururken bize bir yol haritası çizmiştir.

Ebu Hureyreden rivayet edilen hadis-i şerifte; “Düğün yemeği ilk gün haktır, ikinci gün meşrudur, üçüncü gün riya ve gösteriştir.” ( Kütüb-ü Sitte 17.Cilt 605) buyurarak bir sınır çizmiştir.

“Nikahı ilan edin, onu mescitlerde yapın, üzerine de def vurun.” (Tirmizî, Sünen, Nikâh, 6)

 

“Bu evlenme işini (halka) duyurunuz ve bunun için def çalınız.”( İbn Mâce, Sünen, Nikâh, 20)

Yapılacak olan dini düğün veya diğer tabiri ile islami düğün, helal ve harama, mahremiyete dikkat edilerek icra edilmesinde fayda vardır.

Düğün organizasyonunda gelen misafirleri çok fazla sıkmadan kısa bir konuşma, kuran tilaveti, ilahilerin ve ezgilerin okunması, neyzen dinletisi, semazen gösterisi gibi içerikler ile güzel dakikaların geçirilmesi sağlanmalıdır. Ardından verilecek bir yemek ile program 2-3 saati geçmeyecek şekilde organize edilmelidir. Unutulmamalıdır ki yapılacak güzel bir düğün organizasyonu hafızalarda güzel anılar bırakacağı gibi aksine yapılan kötü bir program da hafızalara kötü anılar bırakacaktır.

Bad-ı Saba Organizasyon olarak bizler düğün organizasyonunu baştan sona kadar takip ederek sizleri de bu dertten kurtarmak gayretinde olacağız.